Strona używa plików ciasteczek i podobnych technologii. Można je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji: Polityka prywatności serwisu WWW
   
Informacje
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Informacja dla niesłyszących klientów w języku migowym
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Gmina Lewin Brzeski najlepszą gminą powiatu brzeskiego
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Platforma Usług Elektronicznych ZUS
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Platforma Elektronicznych Usług Publicznych w Powiecie Brzeskim
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
E-Urzad  elektroniczna platforma usług dla mieszkanców Powiatu Brzeskiego
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Subregion Brzeski
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Obywatel.gov.pl

Kto jest online?

Odwiedza nas 1 gość

Logowanie


Hasło?

Szukaj

Akcje specjalne

Himalaya Expedition 2012
MARATON PISANIA LISTÓW
Image Dzień 10 grudnia 2015 roku przejdzie do historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Brzegu. Wszystko za sprawą pierwszego udziału szkoły w Maratonie Pisania Listów organizowanego przez Amnesty International i pokrywającego się terminem z Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.
Poprzez swój udział społeczność szkolna miała okazję wyrazić wsparcie lub nawet pomóc więźniom sumienia oraz innym narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie.

Image

Image

- Wierzymy, że pisanie takich listów bardzo pomoże tym ludziom. Liczymy na to, że niesprawiedliwie uwięzieni zostaną uwolnieni. Dzięki temu integrujemy się i walczymy dla ich dobra. I to jest dla nas najważniejsza kwestia – mówi Natalia Ignatowicz, uczennica z klasy 2b (nachylenie biologiczno-chemiczne) w I LO.
 
Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Przykładem jest Moses Akatugba z Nigerii, który skazany był na karę śmierci. Został ułaskawiony i jest już na wolności, z rodziną.
 
Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka. W tym roku odbył się w rekordowej liczbie ponad 600 miejsc w całej Polsce i w ponad 100 krajach na całym świecie. W Polsce napisano ponad 270 tys. listów, z czego 1793 było dziełem społeczności I LO w Brzegu.
 
Po wcześniejszym zapoznaniu się z sytuacją bohaterów tegorocznej akcji, wystarczyło stworzyć list - krótki, uprzejmy, oparty na faktach i potwierdzony własnym nazwiskiem. Pisano w trzech językach: polskim, angielskim oraz niemieckim. Najwięcej sympatii i współczucia wzbudzili Teodora del Carmen Vasquez z Salwadoru skazana na 30 lat więzienia za rzekomą aborcję, Yecenia Armenta z Meksyku oskarżana o bezpodstawnie zabójstwo męża oraz młode dziewczyny z Burkina Faso zmuszane do aranżowanych małżeństw.
 
W wydarzenie zaangażowali się nauczyciele przedmiotów humanistycznych I LO - polonistki: mgr B. Kruczek, mgr A. Krzywańska, mgr G. Woźniak, angliści: mgr A. Hebda-Grabowska, mgr A. Karbowska, mgr B. Kozicka, mgr B. Kozłowska, mgr M. Szkudlarek, germaniści: mgr M. Borgula-Janicka, mgr A. Królak, mgr A. Sobutka, historyk: mgr W. Wolak oraz opiekun szkolnej biblioteki, mgr A. Łazor. Spośród społeczności uczniowskiej w organizacji dnia pomagali: Wojciech Kłysz, Andrzej Diduch, Sebastian Słodki, Wojciech Strąk, Aleksandra Mika, Patryk Pastuszczak (sekretariat biura Maratonu) oraz Alicja Kopczyńska, Inga-Kiełtyka i Katarzyna Palus (obsługa fotograficzna, Szkolny Klub Fotograficzny).
 
Jednak największe słowa uznania należą się bez wątpienia wszystkim uczniom, którzy z tak wielkim zaangażowaniem wspierali innych w walce o ich prawa człowieka. Sam udział był i pozostanie najlepszą lekcją tego, jakimi zasadami należy kierować się w dorosłym życiu.
 
Gorące podziękowanie chcemy skierować do dyrekcji Publicznego Gimnazjum nr 1 i Publicznego Gimnazjum nr 3 w Brzegu. Obie placówki, na prośbę organizatorów, oddelegowały uczniów klas trzecich do wsparcia naszego wydarzenia. Ich wkład jest z pewnością widoczny w końcowej liczbie napisanych listów.
 
Wydarzenie i jego organizacja były możliwe dzięki wsparciu podmiotów zewnętrznych. Chcielibyśmy podkreślić dużą pomoc, jaką otrzymaliśmy od Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Brzegu (naczelnik wydziału Pani Brygida Jakubowicz) oraz sklepu z drukami oraz artykułami szkolnymi „EMPiF” w Brzegu (właściciel Pan Franciszek Grabowski). Materiały papiernicze – bloki listowe, koperty oraz papier ksero – otrzymane od darczyńców wykorzystano do napisania prawie dwóch tysięcy listów.
 
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Maraton Pisania Listów ponownie zagości w I LO i stanie się stałym elementem działań społeczności uczniowskiej.
 
O Amnesty International
Amnesty International jest globalnym ruchem ponad 7 milionów osób, które walczą o świat, w którym prawa człowieka przysługują wszystkim. Organizacja działa od ponad 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Prowadzimy kampanie przeciwko naruszeniom praw człowieka. W 1977 roku Amnesty International została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.
 
 
 
   © Copyright by Starostwo Powiatowe w Brzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Webmaster