Strona używa plików ciasteczek i podobnych technologii. Można je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji: Polityka prywatności serwisu WWW
Najechali zamek
Image Jak to zwykle bywa przy najazdach zgromadzeni usłyszeli ogromny huk armaty. Ta i inne atrakcje, takie jak wystawa starych ( z początku XX w.) fotografii utworzona przez brzeżanina Krzysztofa Drozda towarzyszyły II Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej, zorganizowanej 12.09.2015r.na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.

Image

Uczestnicy dwudniowej konferencji wypełnili miejsca we wszystkich większych brzeskich hotelach, a na sali w zamku zabrakło krzeseł. Okazuje się, że pasjonatów badania rodzinnych korzeni i tworzenia drzew genealogicznych przybywa, a genealogia to jedno z modniejszych hobby. Tematem tym zainteresowani byli nie tylko goście, ale też gospodarze naszego terenu, których reprezentowali byli pedagodzy obecnie związani z samorządem powiatowym - Przewodniczący Radny Powiatu Brzeskiego Stanisław Kowalczyk i Sekretarz Powiatu Genowefa Prorok. Konferencję podzielono na dwa panele o tematyce „Cyfrowa historia rodziny” i „Genealogia genetyczna”. Goście mieli okazję wysłuchać ponad 20 wykładów takich sław jak znany z telewizyjnych „Sekretów rodzinnych” historyk Waldemar Fronczak, dr Maciej Adam Markowski, dr Łukasz Lubicz Łapiński, pracownik Archiwum Państwowego w Opolu Aleksandra Starczewska- Wojnar, wykładowca Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu dr inż. Maciej Oziembłowski, dr Henryk Niestrój zastępca dyrektora Narodowego Archiwum Cyfrowego czy związany z Brzegiem rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Stanisław Nicieja. Oprócz zajęć dydaktycznych ok. 200 uczestników konferencji zwiedziło pod opieką dyrektora Pawała Kozerskiego Zamek Piastów Śląskich oraz inne zabytki Brzegu, a także uczestniczyło w rejsie rzeką Odrą.

To ogromne i skomplikowane logistycznie wydarzenie nie byłoby możliwe gdyby nie zaangażowanie wielu osób m.in. wolontariuszy z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, którzy bardzo sprawnie kierowali przyjezdnymi gośćmi i opiekowali się nimi na ZPŚ. Największe wyrazy uznania należą się organizatorom konferencji- Stowarzyszeniu Opolskich Genealogów (prezes Jolanta Ilnicka, wiceprezes Zbigniew Nalichowski), Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej z Opola, Muzeum Piastów Śląskich i  Muzeum Państwowym w Opolu.

Inicjatorem i jednym z głównych organizatorów tak udanej imprezy był m. in. sekretarz Opolskich Genealogów brzeżanin Maciej Róg. Wracając do wystawy starych fotografii, można było na niej obejrzeć unikatowe zdjęcie Marszałka Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego z babcią i  dziadkiem, jednej z członkiń Stowarzyszenia Opolskich Genealogów.

Z okazji konferencji wydano perfekcyjnie opracowany informator, teczkę okolicznościową, papier firmowy i zakładki do książek.

Każdy brzeżanin może być dumny z tego, że tak duże wydarzenie naukowe i kulturalne zorganizowano już po raz drugi w „naszym” mieście. Za parę lat dzięki tejże konferencji możemy zyskać wśród genealogów międzynarodową sławę (już w tej konferencji uczestniczyły osoby ze Szwecji i Holandii) i tego życzymy organizatorom.

 
Brygida Jakubowicz
 
   © Copyright by Starostwo Powiatowe w Brzegu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Webmaster